PROJEKT ,,RÓWNE SZANSE'

W ZWIĄZKU Z OTRZYMANIEM FUNDUSZY W WYSOKOŚCI 20 000 ZŁ Z PROGRAMU ,,NA DOBRY POCZĄTEK" ORGANIZOWANEGO PRZEZ FUNDACJĘ BGK DNIA 1.02.2024 R. ROZPOCZELIŚMY REALIZACJĘ PROJEKTU ,,RÓWNE SZANSE".

PIERWSZE ZAJĘCIA DZIECI Z GRUPY MOTYLKI I SŁONECZKA

Od 1 lutego 2024 r. rozpoczęliśmy realizację projektu grandowego ,,Na dobry początek' organizowany przez fundację BGK. Fundacja wsparła nasze działania poprzez grant w wysokości 20 000 zł, na realizacje projektu ,,Równe Szanse', za co serdecznie dziękujemy.

Za pozyskane fundusze powstała sala ogólnodostępna dla wszystkich dzieci z naszego przedszkola, pełna inspirujących materiałów Montessori, dających dzieciom możliwość rozwijania ich zainteresować, wiedzy i umiejętności w sposób swobodny.

Celem projektu jest:

- zapewnienie harmonijnego i wszechstronnego rozwoju dziecka według jego indywidualnych potrzeb;

- wprowadzenie elementów pedagogiki Marii Montessori w naszym przedszkolu;

- wyrównywanie szans edukacyjnych dzieci zamieszkujące tereny wiejskie;

- rozwijanie relacji interpersonalnych, umiejętności współpracy w grupie, kreatywności, sprawności manualnej i ruchowej bez względu na trudności rozwojowe dzieci.

Jako pierwsi naszą sale poznały dzieci z grupy ,,Motylki' i ,,Słoneczka'.

Fundacja BGK

ZAJĘCIA W GRUPOWE

W zeszłym tygodniu dzieci z naszego przedszkola miały okazję poznać sale w ramach realizacji projektu ,,Równe Szanse? z programu grantowego ,,Na dobry początek? organizowanego przez Fundację BGK.

Jednym z założeń naszego projektu jest wprowadzanie w naszym przedszkolu elementów Pedagogiki Marii Montessori. Zapraszamy wszystkich do przeczytania wpisu do końca.

,,W naszych przedszkolach dzieci mogą wyrażać swe wewnętrzne potrzeby zgodnie ze znamiennym zdaniem: POMÓŻ MI SAMEMU TO ZROBIĆ?. (Maria Montessori).

Kim była Maria Montessori?

Maria Montessori była pierwszą kobietą, która uzyskała tytuł doktora nauk medycznych na Uniwersytecie w Rzymie. Podczas swojej praktyki lekarskiej jako doktor psychiatrii w szpitalu San Giovanni, będąc osobą wrażliwą na krzywdę oraz społeczne położenie dzieci, zauważyła pewnego dnia upośledzone dzieci bawiące się okruszkami chleba. W wyniki tego zdarzenia postawiła hipotezę ? dzieci te pewna wewnętrzna siła popycha do działania, a co za tym idzie, do rozwoju. Dlatego potrzebują one nie tylko opieki klinicznej, ale także zabiegów wychowawczych. Po sukcesie w pracy z dziećmi z niepełnosprawnością intelektualną szybko pojawiła się możliwość pracy z dziećmi w normie rozwojowej. Otworzyła swój pierwszy dom dziecięcy ?Casa dei Bambini? w 1907 roku dla ubogich dzieci. Maria Montessori chciała sprawdzić, czy dzieci uczęszczające do placówki tak samo dobrze zareagują na stworzone przez nią pomoce rozwojowe, jak dzieci z kliniki. Po kilku tygodniach zauważyła większe skupienie oraz pozytywny wpływ na rozwój dzieci.

Źródło opracowania: Miszka, M. (2017). Zrozumieć Montessori, czyli Maria Montessori o wychowaniu dziecka. Kraków: Oficyna Wydawnicza ,,Impuls?.

Opracowanie: Anita Brodziak